Doktorlar Hıv Farkındalığı İçin Sahne Aldı
3 Ara, 2017 1:50 tarihinde eklendi

Doktorlar Hıv Farkındalığı İçin Sahne Aldı

Doktorlar Hıv Farkındalığı İçin Sahne Aldı

IHA

Haberin öbür fotoğrafları için tıklayın

Bugüne kadar hasta muayene ederken ya da reçete yazarken görmeye alıştığımız doktorlar, bu kez HIV/AIDS farkındalığına dikkat çekmek için sahneye çıktı. 1 Aralık Dünya HIV/AIDS Günü’nde sahne saha doktorlar hem bu konudaki mesajlarını verdi, hem de katılımcılara keyifli bir konser izletti.
1 Aralık Dünya HIV/AIDS Günü’nde bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de HIV/AIDS konusunda yapılan sosyal aktivitelerle bu konuda bir farkındalık oluşturulmaya çalışıldı. Günümüzde artık HIV değil, bilinçsizlik AIDS’e yol açıtığı belirtiliyor.Toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla dün akşam organize edilen hususi gecede Prof. Dr. Volkan Korten ve Uzm. Dr. Muzaffer Fincancı’nın aza olduğu müzik grubu Burcaz sahne aldı. Kırmızı Kurdele İstanbul tarafından Türkiye’de ilk kez düzenlenen ve Gilead Sciences Türkiye desteğiyle gerçekleşen faaliyet öncesinde sahne saha doktorlar mevzu, bahis ile ilgili açıklamalarda bulundu. Etkinliğe müzikle destek veren doktorlar yaptıkları açıklamada, HIV/AIDS hastalığı konusunda farkındalık oluşturmak istediklerini vurguladılar.
Burcaz grubunda gitar çalan Marmara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Volkan Korten, 1980’lerin sonundan beri HIV hastalığını izleyen bir hekim olduğunu belirterek, 2011’den sonra hastalığın artmaya başladığını anlatım etti. Prof. Dr. Korten, konuşmasına şöyle devam etti:
’’İstanbul’daki en fazla hasta sayısına sahip kurumlardan birinde çalışıyorum. Yıllardır bu hastaları izliyorum. Bu hastalık konusunda farkındalık oluşturabilecek aktivitelere elimden geldiğince katılıyorum. Bu sene da, ’’Doktorlar hastaları için çalıyor’’ aktivitesi içinde yer alarak destek vermek istedik. Bizim Burgazada’lılar olarak amatör bir müzik grubumuz var. Biz Burcaz diyoruz. Bu kez konuyu yakından bilen doktorlar olarak müzikle bu hastalığa dikkat çekmek istedik. Çünkü hastalık 2011’den sonra hızlandı. Bu nedenle tedbir alınması gerekiyor. Biz bu konuya her platformda dikkat çekmeye çalışıyoruz. Özellikle daha aktif tarama çalışmaları yapılmalı. Taramaların da daha fazla etkilenen gruplarda yapılması önemli. Korunma önlemlerinin yayılması ve bu konudaki eğitimin daha fazla gençlere yayılması lazım. Ama bunlar olmuyor, farkındalık istenen düzeyde değil. Farkındalık oluşturulması için hususi bir gayret sarfedilmiyor. Hastalığın daha fazla cinsel hayatla bağlantılı olmasından ötürü çekiniliyor. Bu da farkındalığın oluşmasını engelliyor’’.
Orkestrada davul çalan Emekli Uzman Dr. Muzaffer Fincancı ise yaptığı açıklamada, Türkiye’de 10 sene öncesine göre HIV/AIDS konusunda farkındalık azalması olduğunu belirterek, bu hastalığın ölümcül bir hastalık olmaktan çıkmasıyla beraber önemsenmesinin de azaldığını söyledi. Dr. Fincancı sözlerine şöyle devam etti:
“Bence bu aka tehlike. Farkındalığın artırılması lazım. Biz de doktorlar olarak bunun için buradayız. Bu hastalığın tedavisinde fazla şey değişti. Pozitif insanlar da artık tedavi sayesinde çocuk sahibi bile olabiliyor. Günümüzde virüs yoksa bulaşma da yok. Bunu vurgulamak ve bu hastalığa karşı farkındalığı artırmak için bu akşam buradayız. Farkındalık oluşturmak için STK’ların gücü belli. Onlar ellerinden geleni yapıyor ama bu seferberlik şeklinde toplu olarak devinim edilmesi lazım. Bütün herkesin hasta sayısının arttığının farkında olması lazım. Bunun farkında varılmalı ki toplumda farkındalık oluşturulmalı’’.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *