Google, Aşık Veysel’in 123. yaş gününü unutmadı
28 Kas, 2017 0:12 tarihinde eklendi

Google, Aşık Veysel’in 123. yaş gününü unutmadı

Google, Aşık Veysel’in 123. yaş gününü unutmadı

Yeni Şafak’ta yer saha habere göre Google, Aşık Veysel’in 123. gününe hususi doodle hazırladı. Dünyanın en aka arama motoru Google, bilindiği üzere hususi günlerde bu şekilde sürprizler hazırlayarak kullanıcılarının memnuniyetini kazanmayı amaçlıyor.

Türkiye’den bugün Google’a giren kullanıcılar, arma kısmının bulunduğu yerde elinde bağlama bulunan Aşık Veysel görüntüsüyle karşılaşıyor. Logonun üstüne gelindiğinde ‘Aşık Veysel’in 123. Yaş Günü’ yazıldığı görülüyor ve tıklandığında ise Aşık Veysel ile ilgili arama yapılıyor.

Aşık Veysel kimdir?

Aşık Veysel Şatıroğlu, 1894 yılında Sivas’ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyünde dünyaya geldi.

Annesi Gülizar, babası “Karaca” lakaplı Ahmet adında bir çiftçiydi. Veysel’in iki kız kardeşi, yörede yaygınlaşan çiçek hastalığına yakalanarak yaşamlarını yitirdi. Ardından Veysel de yedi yaşında aynı hastalıktan ötürü iki gözünü de kaybetti. Kendi anlatımına göre:

“Çiçeğe yatmadan evvel anam güzel bir giysi dikmişti. Onu giyerek beni fazla seven Muhsine kadına göstermeye gitmiştim. Beni sevdi. O gün çamurlu bir gündü, eve dönerken ayağım kaydı ve düştüm. Bir daha kalkamadım. Çiçeğe yakalanmıştım… Çiçek zorlu geldi. Sol gözümde çiçek beyi çıktı. Sağ gözüme de, solun zorundan olacak, perde indi. O gün bugündür dünya başıma zindan…”

Babasının, Aşık Veysel’e oyalanması için aldığı bağlamayla evvel diğer ozanların türkülerini çalmaya başladı. 1930 yılında Sivas Maarif Müdürü olarak vazife yapan Ahmet Kutsi Tecer ile Kutsi Bey tarafından düzenlenen bir şairler gecesinde tanıştı. Kutsi Bey tarafından verilen destek ile birçok ili dolaşmaya başladı.

Aşık geleneğinin son aka temsilcilerinden olan Aşık Veysel, bir devre yurdu dolaşarak Köy Enstitüleri’nde saz hocalığı yaptı. 1965 yılında hususi kanunla maaş bağlandı. 1970’li yıllarda Selda Bağcan, Gülden Karaböcek, Hümeyra, Fikret Kızılok, Esin Afşar gibi bazı müzisyenler Aşık Veysel’in deyişlerini düzenleyerek yaygınlaşmasını sağladı. Şarkışla’da her sene adına şenlikler yapılır.

Eserlerinde Türkçesi yalındır. Dili ustalıkla kullanır. Yaşama sevinciyle hüzün, iyimserlikle umutsuzluk şiirlerinde iç içeydi. Doğa, toplumsal olaylar, din ve siyasete ince eleştiriler yönelttiği şiirleri de vardır. Şiirleri, Deyişler (1944), Sazımdan Sesler (1950), Dostlar Beni Hatırlasın (1970) isimli kitaplarında toplandı. 1973 yılında akciğer kanseri sonucunda vefat etti. Ölümünden sonra Bütün Şiirleri (1984) adıyla eserleri yine yayınlandı.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *