Kütahya’da ‘Eğitim Tarihi Müzesi’ne İlgi
3 Ara, 2017 1:50 tarihinde eklendi

Kütahya’da ‘Eğitim Tarihi Müzesi’ne İlgi

Kütahya’da ‘Eğitim Tarihi Müzesi’ne İlgi

IHA

Haberin öbür fotoğrafları için tıklayın

Kütahya Beylerbeyi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde hizmete açılan Eğitim Tarihi Müzesi, Türkiye’nin eğitim tarihine ziya tutuyor.
Müze, içerisinde 104 yıllık eşine az rastlanır Mikroskop, 100 yılı bulan eski fotoğraflara, müzik aletlerinden Osmanlı döneminde eğitim-öğretim gören talebe ve öğretmenlerin kayıt defterlerine kadar bir fazla tarihi esere ve kayda ev sahipliği yapıyor.
Beylerbeyi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Uğur Mehmet Yücel, Eğitim Tarihi Müzesi ile ilgili bilgiler verdi.
Yücel, “Müzede her alandan yaklaşık 350 eser, bulunuyor. Bunlarına arasında yazma eserler var. Fotoğraflar, geçmiş yıllarda kullanılan 100 yılı aşkın tarihili bir fazla tarihi yapıt mevcut. Bu müzenin en aka farkı ise Kütahya’nın Osmanlı döneminde Anadolu Beylerbeyi yapmış bir il olması. Bu yapı Osmanlı döneminde Rüştüye ve İdariye olarak kullanılmıştır. Müzeyi öbür eğitim müzelerden ayırt eden farklıklık ise bu yapının Rüştüye ve İdare binası olarak kullanılmasındır. Müzenin açılma sebebinin ise gençlerimizin ulusal manevi değerlere sahip çıkmalarını sağlamak ve istikbal nesillere nesneler halinde aktarılması sağlamak” dedi. (HCA-EFE)

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *